Kako se 2024. bliži kraju i stiže zima, ruske snage nastavljaju potiskivati ​svoje ukrajinske protivnike.

Ukupno je Rusija zauzela oko 2350 četvornih kilometara teritorija u istočnoj Ukrajini i u zapadnoj ruskoj regiji Kursku. Ali cijena u ljudskim životima bila je užasna.

Britansko ministarstvo obrane kaže da je Rusija u studenom imala 45.680 žrtava, više nego u bilo kojem mjesecu od početka invazije u veljači 2022. godine. Prema posljednjoj procjeni obavještajne službe Velike Britanije, Rusija je dnevno u prosjeku imala 1523 ubijena i ranjena vojnika.

Dana 28. studenog, navodi se u procjeni, Rusija je prvi put u ovom ratu izgubila više od 2000 ljudi u jednom danu, prenosi BBC.

Je li Zelenski umanjivao broj poginulih ukrajinskih vojnika?

"Vidimo da Rusi napreduju, ali uz golemu cijenu", rekao je jedan britanski dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman.

Procjena broja žrtava temelji se na dostupnim izvorima, ponekad u usporedbi s povjerljivim podacima. Sve u svemu, procjenjuje se da je Rusija izgubila oko 125.800 vojnika tijekom jesenskih ofenziva, prema Washingtonskom institutu za proučavanje rata (ISW). Ruska taktika "mljevenja mesa", kaže ISW, znači da Moskva gubi više od 50 vojnika za svaki četvorni kilometar osvojenog teritorija.

Ukrajina ne dopušta objavu vlastitih žrtava, tako da nema službenih procjena za posljednjih nekoliko mjeseci. Rusko ministarstvo obrane kaže da je više od 38.000 ukrajinskih vojnika ranjeno i poginulo samo u Kursku, što je nemoguće provjeriti.

Jurij Butusov, dobro informirani, ali kontroverzni ukrajinski ratni izvjestitelj, kaže da je od veljače 2022. ubijeno 70.000 ukrajinskih vojnika, a još 35.000 je nestalo.

Početkom ovog tjedna ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski demantirao je izvješća američkih medija da je poginulo čak 80.000 ukrajinskih vojnika, rekavši da je broj "puno manji". Nije ponudio svoju procjenu.

Podaci o ruskim i ukrajinskim gubicima ukazuju na zastrašujući intenzitet borbi koje se vode u Kursku i istočnim regijama Ukrajine. Zapadni dužnosnici ne vide znakove smirivanja: "Vrlo je vjerojatno da će ruske snage nastaviti rastezati ukrajinske postrojbe korištenjem mase za nadjačavanje i postizanje taktičkih dobitaka."

"Ruske klizeće bombe su loša vijest"

Brzina ruskog napredovanja porasla je posljednjih tjedana (iako još uvijek nije na razini brzog napredovanja u prvim mjesecima rata), a usporava je samo značajna promjena u omjeru topničke vatre između dviju strana.

Nekada je Rusija mogla ispaliti čak 13 granata za svaku ukrajinsku, sada je omjer oko 1.5 prema 1. Ovaj dramatični preokret djelomično se objašnjava povećanom domaćom proizvodnjom, kao i uspješnim ukrajinskim napadima na skladišta ruskog i sjevernokorejskog streljiva.

Ali topništvo, iako važno, više ne igra tako odlučujuću ulogu.

"Loša vijest je da je došlo do golemog porasta upotrebe ruskih klizećih bombi s razornim učincima na bojišnici", rekao je jedan zapadni dužnosnik.

Ruska uporaba klizećih bombi - lansiranih iz zrakoplova koji lete unutar ruskog zračnog prostora - povećala se 10 puta tijekom prošle godine, rekao je ovaj dužnosnik. Klizeće bombe i bespilotne letjelice promijenile su sukob, dok se obje strane utrkuju u inovacijama.

"Nalazimo se u situaciji da je ratovanje bespilotnim letjelicama učinilo pješaštvo manje važnim, ako ne i zastarjelim", rekao za BBC ukrajinski vojnik Serhij.

Što se tiče ljudstva, i Ukrajina i Rusija i dalje imaju poteškoća, ali iz različitih razloga. Ukrajina nije bila voljna smanjiti dobnu granicu mobilizacije ispod 25 godina, lišavajući se potencijalnih vojnih obveznika od 18 do 24 godine, osim ako se dobrovoljno prijave.

Porasli bonusi za ruske dragovoljce

Rusija još uvijek može nadoknaditi svoje gubitke, iako nevoljkost predsjednika Vladimira Putina da provede novu rundu mobilizacije ukazuje na to da nije sve idealno. Rastuća inflacija, pretrpane bolnice i problemi s isplatama odštete ožalošćenim obiteljima glavne su poteškoće.

U nekim ruskim regijama bonusi za dragovoljce porasli su čak do tri milijuna rubalja (oko 30.000 dolara).

"Ne sugeriram da je rusko gospodarstvo na rubu kolapsa, samo kažem da pritisci rastu", rekao je zapadni dužnosnik.

Nedavni događaji u Siriji mogli bi povećati nevolje Moskve, koja sada mora odlučiti o resursima koje će posvetiti obrani režima predsjednika Bašara al-Asada.

Ali kako se situacija u Siriji brzo razvija, dužnosnici kažu da je prerano znati kakav će utjecaj tamošnji događaji imati na rat u Ukrajini.

"Sigurno postoje potencijalno dugoročnije dileme u određivanju prioriteta za Rusiju", rekao je jedan dužnosnik.