Azerbajdžanske trupe napale su armenske položaje na tri mjesta topništvom i oružjem visokog kalibra, o čemu je izvijestila ruska novinska agencija koja se poziva na armensko ministarstvo obrane.
Azerbajdžansko ministarstvo obrane u Bakuu je u međuvremenu je izvijestilo da su borbe izazvane pokušajem armenske sabotaže.
New escalation in #NagornoKarabakh: #Armenia and #Azerbaijan blame each other.
— Mykola (@Mykola65109280) September 12, 2022
On the video - the work of the Azerbaijani MLRS.
#Russian "peacekeepers" in #Karabakh are on alert.
Why does #Ruzzia seek to keep troops on the territory of its neighbors? pic.twitter.com/O2jEwtYwgF
Dvije su zemlje desetljećima bile u sukobu oko Gornjeg Karabaha, koji je povijesno imao većinsko armensko stanovništvo, ali je pravno bio dio Azerbajdžana pod Sovjetima, javlja Hina.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Gornji Karabah proglasio je neovisnost od Bakua kao Republika Artsakh, uz potporu Erevana, što je izazvalo trogodišnji rat.
Rat je završio 1994. godine pobjedom Armenije, a Gornji Karabah je četvrt stoljeća bio pod armenskom kontrolom, iako njegov status nikada nije međunarodno priznat.
— Karabakh Records (@KarabakhRecords) September 13, 2022
As a result of the night shelling by the #Azerbaijan'i AF, village administration building was damaged in Sotk, #Armenia, several houses burned down, roofs/ windows were damaged in some houses. The extent of the damage is not yet clear
Head of village adm. Sevak Khachatryan pic.twitter.com/fR8crlO5fi
Nakon desetljeća zastoja, Azerbajdžan je iznenada ponovno zauzeo velike dijelove te regije 2020., prisilivši Armeniju na velike teritorijalne ustupke. To je uključivalo i odredbu kojom se armenski pristup regiji ograničava na jedan siguran koridor koji nadziru ruske mirovne snage.
Primirje je od tada do danas nekoliko puta prekinuto.