Proteklih dana mediju su prenijeli priopćenje Elektroprivrede HZ HB u kojem se navode podaci o iznosima koje je navedeno poduzeće isplatilo pojedinim općinama do 30. lipnja 2014. godine na ime obeštećenja za potopljeno zemljište. Iz navedenoga je vidljivo da je općini Prozor-Rama u prvih šest mjeseci 2014. godine uplaćeno 3 milijuna i 211 tisuća maraka. U istom priopćenju je navedeno, što je i zakonska obveza, da su općine dužne 50% navedenih sredstava uložiti u infrastrukturu područja koja su oštećena hidroakumulacijom.

Iz navedenoga proizilazi da je općina Prozor-Rama samo u ovoj godini bila dužna na područja oko akumulacije Ramsko jezero uložiti više od milijun i pol maraka. Jesu li i gdje navedena sredstava uložena u infrastrukturu sela oko Ramskog jezera, ostavljamo neka prosude žitelji spomenutih sela. Nas više zabrinjava podatak da je kroz proračun općine Prozor-Rama od jeseni 2008. godine do danas prošlo preko 70 milijuna maraka, te se nameće pitanje gdje su navedena sredstva potrošena, odnosno jesu li uložena u infrastrukturu jer je većinom riječ o sredstvima koja su dobivena od obeštećenja. Činjenica je da općinska vlast od 2008. godine nije u općinsko središte uložila niti marke, iako se na ime ulaganja u općinsko središte i kreditno zaduživala. Ne može se reći da je bilo značajnijih infrastruktirnih zahvata na drugim dijelovima naše općine. Također općinska vlast, unatoč onolikom proračunu, nije uspjela stvoriti  pozitivnu poduzetničku klimu niti privući strane investitore. Čak što više ulaže ogromne napore da i ono malo investitora koji su zainteresirani ulagati na području naše općine, onemogući u njihovim nakanama. Postavlja se pitanje gdje je preko 70 milijuna maraka od 2008. godine potrošeno?

Ne može se reći da su se poboljšali ni uvjeti življenja na području naše općine, čak što više  svakim danom su sve gori. Situacija u gospodarstvu, školstvu, kulturi i sportu dostigla je svoje dno. Bez obzira na navedeno stanje, općinska vlast socijalni mir pokušava kupovati sitnim dotacijama i neplanskim zapošljavanja po ramskim javnim ustanovama i poduzećima. Navedena poduzaća uglavnom zapošljavanje vrše bez natječaja po iskuljučivoj stranačkoj pripadnosti. Naravno navedena zapošljavanja ne bi bila sporna da ona na bilo koji način doprinose poboljšanja uvjeta života naših građanja i poboljšavanju  kvalitete usluga koje  pojedine ustanove daju.  
U proteklom razdoblju vršena su zapošljavanja u Domu zdravlja, a naši građani za obične nalaze moraju ići u susjedne općine. Zbog maćehinskog odnosa općinske vlasti gradska ljekarna je pred zatvaranjem. Zapošljavano je u Crveni križ bez stvarne potrebe jer je iz izvješća o izvršenju općinskog proračuna vidljivo da navedena ustanova sva svoja sredstva potroši za plaće svojih djelatnika,  tako da se njihov rad na terenu uopće ne osjeti.  
U JP Vodogradu su također po stranačkoj liniji upošljavani novi djelatnici, iako i većina ranije zaposlenih  nema što raditi, a za plaće su im neophodne stalne dotacije iz općinskog proračuna.  
U Kulturno-informativnom centru, također imamo nekoliko zaposlenih, a teško da se možemo sjetiti kada je organiziran neki kulturni događaj. Čitavi djelokrug njihovog rada s višestruko manje sredstava, a više uspjeha,  mogle bi pokrivati udruge građana s kulturnim predznakom. Veterinarska stanica je prepuna nestručnog osoblja, a naši poljoprivrednici danima moraju čekati da netko dođe na intervenciju.
Osnivane su poljoprivreden zadruge, a nakon promašenog općinskog projekta otkupa bijelog luka, ne zna se što navedeni uopće rade. Školstvo je na najnižim granama jer nam srednjoškolci odlaze u druge sredine jer općina nije u stanju organizirati školovanje drugih stručnih profila osim onih koja se trenutno izvode.

Pored navedenoga neplanskog trošenja općinskih sredstava za nepotrebnu administraciju, još veći problem predstavlja preljev općinskih sredstava u privatne džepove općinskog rukovodstva, što se postiže različitim financijskim maliverizacijama. Općinskom rukovodstvu u navedenim rabotama svesrdno pomažu pojedini ramski poduzetnici koji imaju isključivi monopol da samo njihova poduzeća pružaju usluge i izvode sve radove koji se financiraju iz općinskog proračuna. 
Iz svega navedenog je vidljivo da se sredstva koja se dobivaju od obeštećenja uopće ne koriste što je njihova stvarna namjena i što je na kraju krajeva i zakonska obveza općinske vlasti. U cilju dobivanje cjelovitog uvida u dinamiku i način trošenja sredstava obeštećenja, vijećnici OO HDZ BiH Rama će  na narenoj sjednici Općinskog vijeća Prozor-Rama tražiti cjeloviti informaciju o sveukupnom iznosu koji je na ime obeštećenja u posljednih šest godina uplaćen u općinski proračun, te informaciju o infrastrukturnim projektima koji su od navedenih sredstava financirani. 
OO HDZ BiH Rama