Svi volimo gledati spektakularan vatromet. Tako se na festivalu vatrometa koji se svake godine odvija na zagrebačkom Bundeku zna skupiti i po nekoliko desetaka tisuća ljudi. Prostor na kojem se odvija taj program je ograđen te ulaznica, kojom se omogućuje ulaz za sve tri večeri, košta 50 kuna.

Sada zamislite vatromet koji traje bez prestanka već 170 godina i koji je nezamislivih razmjera. Pogled na njega je besplatan – ako imate ogroman teleskop, piše NASA.

Jedan takav spektakl zbiva se upravo iznad nas, ali se ne radi o eksplozivnim napravama koje su konstruirali ljudi, već o smrti supermasivne Ete Carinae, veće zvijezde u dvostrukom zvjezdanom sustavu.

Dvostruke ili dvojne zvijezde su zvjezdani sustav koji čine dvije gravitacijski vezane zvijezde.
 

Zadivljujući oblik

Svemirski teleskop Hubble snimio je novu fotografiju tog svemirskog vatrometa koja uključuje i ultraljubičasto svjetlo, a u crvenoj, plavoj i bijeloj boji vide se vrući, rastući plinovi koji izviru iz Ete Carinae, koja je od nas udaljena 7500 svjetlosnih godina.

Ovaj nebeski spektakl izljeva prašine i plinova sada ima zadivljujući oblik dvaju spojenih balona, no prije toga je bio masivna zvijezda, ogromno tijelo koje je težilo više od 150 naših Sunaca.

Druga najsjajnija zvijezda na našem nebu

Ovaj vatromet je započeo relativno nedavno, odnosno svjetlost spektakla je došla do nas četrdesetih godina pretprošlog stoljeća kada je Eta Carinae imala titanski izljev plina, nazvan Velika erupcija, zbog čega je više od desetljeća bila druga najsjajnija zvijezda na nebu. U tom je razdoblju bila toliko sjajna da je neko vrijeme pomorcima u južnim morima služila kao navigacijska zvijezda.

Mada je nakon nekog vremena izgubila svoj sjaj i sada postala jedva vidljiva golim okom, njen vatromet i dalje traje, a astronomi zadnjih 25 godina koriste gotovo svaki instrument na Hubbleu kako bi je što detaljnije proučili.

Nešto što prije nisu primijetili

Koristeći se Hubbleovom širokokutnom kamerom broj 3 kako bi mapirali ultraljubičasto zračenje magnezija (prikazano plavom bojom), astronomi su bili iznenađeni otkrićem tog plina na mjestima gdje ga prije nisu vidjeli.

Znanstvenici su već od prije znali da su udarni valovi zagrijali vanjski materijal izbačen tijekom erupcije 1840-ih, kada se on sudario s prethodno izbačenim materijalom. Stoga su očekivali da će na novim snimkama pronaći svjetlo magnezija u istom predjelu u kojem se nalazi dušik (prikazan crvenom bojom). Umjesto toga, on se nalazio između dvostrukih balona i vanjskog dijela bogatog dušikom.

Jedna sasvim nova spoznaja

"Dakle, otkrili smo veliku količinu toplog plina koji je bio izbačen u Velikoj erupciji, ali se još nije stigao sudariti s drugim materijalom koji okružuje Etu Carinae", objasnio je astrofizičar Nathan Smith iz Opservatorija Steward na Sveučilištu Arizona.

"Veći dio te emisije nalazi se ondje gdje smo očekivali da ćemo vidjeti prazninu“, dodao je.

Novootkrivena pozicija plina važna je za razumijevanje nastanka same erupcije.

"Već smo desetljećima teleskopom Hubble proučavali Etu Carinae u vidljivom i infracrvenom svjetlu i mislili smo da smo podosta upućeni u strukturu izbačenih plinova. No ova nova slika u ultraljubičastom svjetlu ukazuje na nešto sasvim drugo“, kazao je Smith.

Zvjezdani vatromet dosegnut će svoj vrhunac kada Eta Carinae eksplodira kao supernova. To se možda već i dogodilo, ali gejzir svjetla te sjajne eksplozije još nije stigao do nas.