Militanti Islamske države ubili su najmanje 80 jezida u jednom selu na sjeveru Iraka, rekli su jučer mjesni dužnosnici.

Stigli su automobilima i počeli ubijati, rekao je visoki kurdski dužnosnik Hošijar Zebari. Vjerujemo da je to zbog njihova uvjerenja: preobrati se ili budi ubijen.

Jedan jezidski zastupnik i još jedan visoki kurdski dužnosnik također su kazali da su se ubojstva dogodila i da je više od stotinu žena iz tog sela zarobljeno.

CNN prenosi da je riječ o selu Kojo, 20 kilometara od planine Sindžar na kojoj je utočište pred islamistima potražilo nekoliko desetaka tisuća jezida. Američki zračni napadi prekinuli su u četvrtak opsadu te planine.

Jezid Mahama Halil rekao je da je razgovarao sa seljacima koji su preživjeli napad. Kazali su mu da je ubijanje trajalo jedan sat.

Stanovnik jednog obližnjeg sela rekao je da mu je jedan borac Islamske države iz tog područja pričao o tome. Rekao mi je da je Islamska država pet dana nastojala uvjeriti seljake da se preobrate na islam i da im je o tome danas održano dugo predavanje, rekao je. Tada je rekao da su muškarci skupljeni i ubijeni. Žene i djevojke vjerojatno su odvedene u Tal Afar jer se ondje nalaze strani borci.

Militanti Islamske države ubili su najmanje 500 jezida tijekom svoje ofenzive na sjeveru, rekao je u nedjelju za Reuters irački ministar za ljudska prava.

Mohamed Šija al-Sudani rekao je također da su militanti neke svoje žrtve, uključujući žene i djecu, žive zakopali, a oko 300 žena odvedeno je u roblje.

Vijeće sigurnosti UN-a donijelo mjere protiv Islamske države

Rezolucija Vijeća sigurnosti, donesena jednoglasno neposredno nakon što je dosadašnji premijer Nuri al-Maliki pristao predati vlast, zahtijeva hitno razoružanje i raspuštanje Islamske države kao i Fronte al-Nusra u Siriji te drugih formacija povezanih s Al Qai'dom.

Riječ je o najkonkretnijoj i najopsežnijoj mjeri koju je dosad poduzelo Vijeće spram napredovanja Islamske države. Tekst je svrstan pod poglavlje VII Povelje UN-a, što omogućuje pribjegavanje sankcijama, čak sili, kako bi je se primijenilo, ali zasad ne dopušta vojnu akciju.

Rezolucija je na 'crnu listu' stavila šest vođa Islamske države među kojima je i emir Abu Muhamed al-Adnani, glasnogovornik IS-a koji se opisuje kao jedan od najutjecajnijih dužnosnika bliskog vođi islamske države Abu Bakru al- Bagdadiju, a prijeti sankcijama svima koji financiraju, regrutiraju ili šalju oružje džihadistima.

Neimenovani američki vojni dužnosnici kazali su kako bi se mogla ubrzati američka financijska i vojna pomoć Iraku nakon Al-Malikijeve odluke o prepuštanju vlasti, no prvo žele dokaze da nova vlast napušta dosadašnju politiku koja je, smatraju, i dovela do jačanja Islamske države.

HRT