Turska je zatvorila desetine medijskih organizacija, među kojima su 45 dnevnih novina i 16 TV stanica, javlja AP. Kako javlja CNN Turk, bit će zatvorene još i tri novinske agencije, 23 radijske postaje, 15 magazina i 29 izdavačkih kuća.

Russia Today prenosi da je naređeno zatvaranje ukupno 130 medijskih organizacija.

Turski premijer Binali Jildirim upozorio je danas u intervjuu za britansku televiziju Sky News da bi moglo biti novih uhićenja i rekao da velike čistke otpočete poslije neuspjelog puča "nisu završene".

Turske vlasti uhitile su uglednu novinarku i bivšu zastupnicu Nazli Ilicak zbog sumnje da je povezana s pokretom Fethulaha Gulena, kojeg vlada okrivljuje za pokušaj puča.

Turska je izdala u srijedu naloge za uhićenje za 47 bivših zaposlenih u dnevniku Zaman, a više od 9.000 ljudi stavljeno je u pritvor od propalog puča, javlja N1.

U Turskoj je poslije neuspjelog vojnog puča proglašeno tromjesečno izvanredno stanje, a nekoliko desetina tisuča zaposlenih u javnom sektoru je ostalo bez posla.

Turski dužnosnici naveli su da je zatvoreno 15 fakulteta, 934 škola i 109 studentskih domova zbog povezanih sa Gulenovim pokretom.

Turska provladina agencija Anadolija javila je da je 8.651 pobunjenik umiješan u neuspjeli puč protiv predsjednika Erdogana, što znači 1,5 posto oružanih snaga. Pobunjenici su upotrijebili 35 lovaca, 37 helikoptera i 246 blindiranih vozila od kojih 74 tenka, i tri čamca, naveo je isti izvor.

Od pokušaja udara u Turskoj je pritvoreno više od 13.000 ljudi, a desetine tisuća državnih službenika suspendirane su s dužnosti.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je da turski birači žele vraćanje smrtne kazne poslije neuspjelog pokušaja puča, navodeći da je njegovo da sluša.

Neuspjeli vojni puč izvršen je 15. srpnja, a nakon toga uslijedila su masovna uhićenja u Turskoj.