Trgovinski rat koji je Trump započeo probudio je u Kinezima osjećaj patriotizma i prkos te posljednjih mjeseci čitamo kako sve više korisnika mobilnih uređaja u najmnogoljudnijoj zemlji kupuje pametne telefone kineskih kompanija, pri čemu je najpopularniji Huawei.

"Prebacite se na Huawei", jedna od čestih objava na kineskim društvenim mrežama, a kineske kompanije nude subvencije za kupovinu Huaweijevih telefona. Ova objava posebno kruži mrežom proteklih dana, nakon što im je Google ograničio pristup Androidu te analitičari vjeruju kako možemo očekivati da će sve veći broj Kineza, umjesto iPhonea, kao sljedeći telefon kupiti upravo Huaweijev uređaj, piše Zimo.co.

Jedna od kolateralnih žrtava Trumpove zabrane tako bi mogao biti upravo Apple koji u Kini godišnje zarađuje milijarde dolara, a iako je njegov udio po prodaji pametnih telefona manji od deset posto, na ovom tržištu ostvaruje oko 20 posto prihoda i profita tako da bi masovni kineski palac dolje Appleu mogao zadati nove velike glavobolje Timu Cooku i ostalim vodećim ljudima kompanije.

Podrška kineskim brendovima

Sve više Kineza osjeća da zbog pritiska na njihovu zemlju moraju pokazati poštovanje i podršku za kineske brendove, a kakva je trenutačna situacija najbolje govor primjeri radnika u kineskom državnom telekomu koji je za South China Morning Post rekao da je danas ljudima neugodno izvaditi Appleov telefon iz džepa jer svi direktori imaju Huaweijeve telefone.

Trenutačno je prerano govoriti kako će se situacija kretati tijekom sljedećih mjeseci i Apple bi mogao izgubiti još veći dio tržišta i zarade, no zanimljivo je što dio ljudi ne poziva na bojkot Applea, već dugogodišnji korisnici iPhonea nastavljaju koristiti omiljeni telefon kao sekundarni gadget, dok im je novi Huaweijev smartphone sada primaran telefon.

Čak je i generalni direktor Ren Zhengfei tijekom intervju na jednoj kineskoj televiziji pohvalio Apple i ekosustav koji su razvili te je naglasio kako obitelji kupuje upravo iPhone prilikom odlaska u inozemstvo, a izrazio je zahvalnost američkim kompanijama i konzultantima koji su pomogli pri usponu kompanije, piše Zimo.co.

Ipak, većina analitičara slaže se kako će u ovoj političkoj utakmici jedan od gubitnika biti Apple – još ranije govorilo se kako će zbog novih carina cijena proizvodnje iPhonea porasti (taj trošak Apple bi prebacio na sebe, jer su njihovi telefoni ionako skupi i pitanje je koliko bi pala potražnja da dodatno povise cijene), a čini se da će sve manje Kineza u budućnosti kupovati mobilne uređaje s logom jabuke.