Na summitu Europske unije najviši dužnosnici Europske komisije potvrdili su da će višak cjepiva protiv Covida-19, koje je unija nabavila, biti doniran zemljama Zapadnog Balkana.

Kada i koliko će od postojećih injekcija doći na teritorij BiH, za sada postoje samo nagađanja. A evo što do sada znamo o postojećim cjepivima.

Pfizerov, Moderna, Oxfordska, Sputnjik V, sve su to nazivi cjepiva protiv Covida-19, koji su u opticaju na tlu Europe.

Prve dvije se razlikuju jer su rađene najnovijom tehnologijom. Uspješnost je čak 94 posto. Od 43 tisuća dobrovoljaca na kojima su testirane, primijećeni su tek lakši simptomi, poput crvenila ili groznice.
 


JASENKO KARAMEHIĆ, imunolog

To je umjetno cjepivo i ona simulira virus i ubacuje se u naš organizam kao RNK, umotana u lipide i stupa u kontakt s našim stanicama, a prije toga ona imitira s protein virus, to je onaj šiljak kojima virus probija naše stanice. Dakle, ona imitira taj šiljak od virusa i izazove imuni odgovor. Znači, nje u pitanju dio pravog virusa, nego umjetna injekcija.

Pfizerovo cjepivo zahtijeva posebne uvjete. Za distribuciju i skladištenje ovog cjepiva potrebno je osigurati hladnjake do minus 80 Celzijevih i bit će dosta skuplja u odnosu na druge.

Predviđanja su da će kompanija Pfizer i Moderna od prodaje cjepiva u idućoj godini zaraditi čak 32 milijarde dolara. Pitanje je za koju ćemo se mi u BiH odlučiti?

CRISTOPHER VUJIĆ TEHLIRIAN, medicinski ravnatelj farmaceutske tvrtke Pfizer

Čim se odobri u EU, kad IME odobri cjepivo, onda će svaka zemlja na Balkanu izvoditi svoj pregled, da svoje odobrenje, na nacionalnoj osnovi to uradi također, i da se krene s narudžbama injekcije, za sada je glavni korak – odobrenje i regulativa.

Za američku Modernu uvjeti skladištenja zahtijevaju -21 stupanja, dok je za Oxfordsku potreban normalan hladnjak. To će značiti manju cijenu i veću pristupačnost.

U igri je i ruski Sputnjik V. Već postoje najave da bi ovo cjepivo moglo biti na području RS-a u veljači iduće godine. Stručnjaci kažu da je njena uspješnost do 96 posto, a radi se klasičnom metodom.

JASENKO KARAMEHIĆ, imunolog

Što znači da u sebi imaju dio virusa RNK koji ima nosač, to su uglavnom adenovirusi kojih je nekoliko stotina i uglavnom su bezopasni za naš organizam.

Najvažnije, ni jedna nije opasna po zdravlje čovjeka. Građani koji su za cijepljenje, u većini, podijeljenog mišljenja kada je vrsta injekcije u pitanju.

Iz Ministarstva civilnih poslova BiH su priopćili da je naša zemlja pozvana da iskaže potrebe za cijepljenjem protiv COVIDA-19 u okviru europskog mehanizma nabavke.

Ovim pozivom, pored KOVAKS mehanizma, BiH se otvara mogućnost da bude dio europskog mehanizma nabavke što je glavni preduvjet za sigurnu nabavku cjepiva, piše BHRT.