Ruski predsjednik Vladimir Putin ponudio je zaustavljanje svoje invazije na Ukrajinu duž trenutne crte bojišnice u sklopu napora da se postigne mirovni sporazum s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, izvijestio je danas Financial Times pozivajući se na ljude upoznate s tim pitanjem.

Putin bi mogao odustati od pripajanja četiriju pokrajina?

Putin je Steveu Witkoffu, Trumpovu posebnom izaslaniku, tijekom sastanka u Sankt-Peterburgu ranije ovog mjeseca rekao da bi Moskva mogla odustati od svojih zahtjeva za pripajanje dijelova četiriju djelomično okupiranih ukrajinskih regija koji su ostali pod kontrolom Kijeva, navodi se u izvješću koje se poziva na tri osobe upoznate s razgovorima.

Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je novinarima da će posebni američki izaslanik Witkoff kasnije ovog tjedna otputovati u Rusiju na razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o ratu u Ukrajini.

Leavitt je rekla kako se nada "da se krećemo u pravom smjeru" u vezi s Ukrajinom, ističući da je američki predsjednik Donald Trump izrazio frustracije i Rusijom i Ukrajinom u svojem nastojanju da zaustavi borbe.

Mogući ustupci

Sjedinjene Američke Države su tijekom nedavnih neslužbenih razgovora predložile okvir mogućeg mirovnog sporazuma kojim bi Washington priznao ruski suverenitet nad ukrajinskim poluotokom Krimom, kao i de facto kontrolu nad dijelovima četiriju okupiranih ukrajinskih oblasti koje Rusija trenutačno drži.

To je prvi put od početka invazije da Vladimir Putin pokazuje spremnost da odstupi od maksimalističkih zahtjeva i implicitno prihvati ograničeniji teritorijalni doseg Rusije kao dio potencijalnog dogovora.

Međutim, europski dužnosnici koji su upoznati s američkim inicijativama upozorili su da bi Putin mogao iskoristiti ove naznake popuštanja kako bi namamio Trumpa u širi dogovor koji bi potom bio nametnut Ukrajini kao gotova stvar. "Na Kijev se trenutno vrši velik pritisak da se odrekne nekih stvari kako bi Trump mogao proglasiti pobjedu", rekao je jedan od dužnosnika.

Witkoff opet ide u Moskvu

Ukrajinski dužnosnici trebali bi se sutra u Londonu sastati s predstavnicima SAD-a i EU kako bi razgovarali o novim prijedlozima, no prema izvorima FT-a, Trumpov izaslanik za Ukrajinu Steve Witkoff i američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio odustali su od dolaska. Trumpov savjetnik Keith Kellogg i dalje se očekuje na sastanku.

U međuvremenu je objavljeno da će Witkoff krajem tjedna ponovno otputovati u Moskvu, što je potvrdio i Putinov savjetnik za vanjsku politiku.

Putinov glasnogovornik Dmitri Peskov rekao je za FT da su razgovori s Amerikancima "intenzivni, zahtjevni i dugotrajni" te da se "ne mogu voditi javno".

Donald Trump, aktualni predsjednik SAD-a, objavio je u nedjelju na društvenim mrežama da se nada da će Ukrajina i Rusija "postići dogovor ovaj tjedan", a zatim "početi surađivati s uspješnom Amerikom i zaraditi bogatstvo".

Zelenski: Nema formalnog prijedloga, ali spremni smo razgovarati

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je ranije da nije primio službeni prijedlog Trumpove administracije o konkretnim koracima prema okončanju rata, ali da je spreman za izravan razgovor s Putinom ako se najprije postigne prekid vatre.

"Postoje signali, ideje, razgovori, ali to nije službena ponuda", rekao je. "Ako stigne službeni prijedlog, odgovorit ćemo."

Visoki ukrajinski dužnosnici rekli su FT-u da su otvoreni za neke od ideja koje je iznio Trumpov tim, no nisu precizirali koje. Među američkim prijedlozima je i razmještanje europskih mirovnih snaga u Ukrajini, kao i ne-NATO vojnih promatrača koji bi nadzirali prekid vatre duž više od 1000 km duge bojišnice. Snage bi djelovale zajedno s ukrajinskim i ruskim snagama na svojim linijama razdvajanja.

Ukrajina ne odustaje od Krima

Iako nije jasno je li Trump zatražio od Ukrajine da formalno prizna rusku aneksiju Krima, Zelenski je još jednom istaknuo da o tome nema razgovora:

"Ukrajina neće priznati okupaciju Krima. To je naša zemlja, zemlja ukrajinskog naroda. O tome se nema što raspravljati", rekao je. Rusija je, prema FT-u, već odbila neke američke prijedloge, uključujući prisutnost snaga NATO-a u Ukrajini.

Ipak, izvori upućeni u pregovore tvrde da je Putin spreman odustati od zahtjeva za potpunom kontrolom četiriju oblasti – Donjecke, Luhanske, Hersonske i Zaporižje – ako SAD ponudi šire geopolitičke ustupke, poput priznanja ruske kontrole nad Krimom i trajne zabrane ukrajinskog ulaska u NATO.

Rusija je ranije proglasila aneksiju četiri regije

Iako je Rusija 2020. uvela ustavne amandmane kojima se zabranjuje odricanje od teritorija, Kremlju bliski novinar Konstantin Remčukov napisao je u nedjelju da bi Moskva mogla zaustaviti rat kad ponovno osvoji cijelu regiju Kursk, koju su ukrajinske snage djelomično zauzele prošle godine.

Po njegovim riječima, "Trump to razumije zahvaljujući Witkoffu" i "nada se da će sve završiti do 30. travnja kako bi mogao proglasiti uspjeh svoje mirovne misije u prvih 100 dana mandata".

Putin je 2022. na svečanoj ceremoniji u Kremlju proglasio aneksiju četiriju ukrajinskih oblasti – Donjecke, Luhanske, Hersonske i Zaporižje – iako ni tada ni danas Rusija ne kontrolira u potpunosti nijednu od njih. Donjeck i Luhansk su pod kontrolom proruskih snaga još od 2014., dok grad Zaporižju, s oko 700.000 stanovnika, nikad nije bio pod ruskom kontrolom, ali je često meta napada.

Dosadašnji ruski uvjeti za mir uključivali su neutralnost Ukrajine, odustajanje od NATO-a, priznanje aneksije teritorija, ukidanje zapadnih sankcija i smanjenje NATO prisutnosti u blizini Rusije.