Mirisni plodovi dunje (Cydonia oblonga) su od davnina korišteni u narodnoj medicini.

Ova skromna voćna vrsta pripada porodici ruža (Rosaceae), a vodi porijeklo iz Euroazije. U 100 g ploda nalazi se 26 kalorija od kojih je 92 posto ugljikohidrata, dok ostatak čine proteini i masti. Bogata je vitaminima, posebno vitaminom A, B6, C, brojnim mineralima, kao što su kalcij, željezo, magnezij, fosfor i drugi.

Izuzetno ljekovita

Mnoga su njena ljekovita svojstva, kako u plodu, tako i listovima i sjemenkama. Zbog prisustva antioksidanasa pripisuju joj se zaštitna svojstva protiv tumora. Upotrebljava se kod stomačnih problema, posebno je korisna kod dijareje, problema sa crijevima i za mršavljenje. Čaj od njezinih osušenih listova zaustavlja proljev. Pomaže kod problema sa alergijama.

Obloge pomažu kod otvorenih rana, ispucale kože, atopijskog dermatitisa. Djeluje protiuupalno i poboljšava imunološki sustav. Ipak, potreban je oprez ako konzumirate neke lijekove, jer može ometati njihovu apsorpciju. Zbog toga se konzultirajte s liječnikom.

Višestruka namjena

Cijenjena je u gastronomiji gdje se koristi za pripremu slatkih i slanih jela, zimnice. Od zrelih plodova dunje pripremaju se čajevi, kompoti, želei, slatko, marmelade, pekmezi, sokovi, likeri, rakija, piše Agro Klub.

Čaj od ploda dunje

Ljekoviti čaj se priprema kada se plod opere i očisti od sjemenki. Meso ploda se nareže na listiće, prelije sa 1 l vode i kuha na laganoj vatri oko 15 do 20 minuta.

Ovaj čaj je izuzetno djelotvoran kod problema sa disajnim putevima, umiruje kašalj, ublažava simptome bronhitisa i olakšava promuklost.

Jednostavan žele od dunja

Žele se priprema brzo i jednostavno. Koristi se za pripremu slatkiša ili se jede u kombinaciji sa raznim vrstama sira.

Biće vam potrebno 1 kg plodova dunje, odgovarajuća količina šećera, jedan limun i 1.500 g vode. Plodove operite, odstranite sjemenke i izrežite na komade bez guljenja. Dodajte ih u šerpu u kojoj ćete kuhati zajedno sa vodom i sokom od limuna. Kuhajte dok kockice ne omekšaju, a zatim procijedite. Skuhane kockice iskoristite za pripremu marmelade ili slatkiša. Dobivenu tečnost izmjerite i u nju dodajte istu količinu vode. Obično se dobije 950 g tečnosti i dodaje se 950 g šećera. Pomiješamo ih i kuhamo na laganoj vatri uz miješanje sljedećih četrdesetak minuta.

Žele je gotov kada promijeni boju u crvenu ili provjerite kapanjem na tanjurić. Kada kap polako klizi to je siguran znak da je žele gotov. Tečni proizvod sipajte u sterilizirane tegle, ostavite da se ohladi i stisne. Kad se ohladi do sobne temperature, dobro zatvorite tegle.

Sir od dunja ili kitnikez

Za pripremu ove poslastice biće vam potrebne dunje, šećer i limun.

Plodove obrisati, oprati, a zatim isjeći na komadiće, preliti sa malo vode i kuhati na umjerenoj temperaturi. Kada je dunja skuhana, potrebno ju je pasirati te izvagati. Na 1 kg pasirane mase uzmite 900 g šećera. Pasiranu dunju prvo prokuhajte samu, a zatim postepeno dodajte šećer i sok od limuna. Po želji dodajte cimet. Povremeno miješajte.

Kada počne padati sa kuhače u komadima to je znak da je kitnkez ukuhan. Tada ga stavljamo u kalup koji smo neposredno prije toga pokvasili hladnom vodom. Ostavite da se ohladi i stegne. Može se istresti i u pleh te naknadno rezati na kockice i druge oblike.

Ako je dovoljno čvrst, kitnkez možete dodatno uvaljati u šećer.